קרן אפאצ'י עוברת לגיטהאב

קרן אפאצ’י הודיעו היום שהם מעבירים את כל הפרויקטים שלהם לגיטהאב. מה דעתכם? טוב לקוד פתוח או לא?

לייק 1

מסוכן לשים את כל הביצים בסל של מיקרוסופט

האמת אני די מופתע ש-redhat (או חברת FOSS אחרת) לא פתחו מתחרה ל-GitHub ברגע שמיקרוסופט קנו אותם…
ביקוש בטוח יש.

אגב, אולי שווה להוסיף גם את ההודאה מטעם GitHub:

לייק 1

לא מבין מאיזו סיבה זה יכול להיות לא טוב?

והסביבה היחידה שמעלים פה היא “מיקרוסופט”, שזה לא רע באופן ישיר לקוד פתוח, רק באופן עקיף + תיאוריות על העתיד.

מאז עזיבתו המבורכת של מנכ"ל מיקרוסופט לשעבר סטיב באלמר והחלפתו בסאטיה נאדלה החברה עוברת תהליך מאוד חיובי, גם קהילת הקוד הפתוח וגם העולם עצמו עברו מהפך לא קטן בעשור וחצי האחרונים.

קוד חופשי זה כבר לא מועדון אקסקלוסיבי של משוגעים לדבר אלא אחת מאבני היסוד של עולם התוכנה והתעשייה המודרניים, הענקיות השכילו להבין ש-If you can’t beat them, join them ובזכות התהליך הזה יש לנו דברים כמו כרומיום, אנדרואיד, ריאקט, בוטסטראפ, פאוורשל ודוטנט בקוד פתוח ובלינוקס, לינוקס בתוך ווינדוס כפיצ’ר.

אני לא חושב שהיתה תקופה יותר טובה לקוד החופשי, דווקא ממקום של אינטרסים משותפים וסינרגיה עם יצרניות התוכנה המסחרית אפשר לצמוח ביחד ולקדם את רעיונות הקוד החופשי למקומות אפילו יותר טובים.

מבחינה פרקטית, לא נראה לי שיש לזה ממש השלכות, אם אפאצ’י יתעצבנו מאיזושהי סיבה הם תמיד יכולים לעבור לשירות שיתוף קוד אחר (זה לא כאילו לא היתה לפני כמה שנים הגירה מאסיבית מסורספורג’ כי הם החדירו adware להתקנה של גימפ).

לייק 1

בלי קשר למי שמנהל את github, אני לא כ"כ אוהב את המגמה של מירכוז כל הפרויקטים בעולם על ספק יחיד (בעבר sourceforge, כיום github).
במיוחד שהסיבה לכך היא רק “כי כך כולם עושים”: היום לא רק שיש מתחרים שנותנים כלי ניהול פרויקטים / CICD לא פחות (ואף יותר) טובים, אלא שניתן להרים די בקלות שרות self-hosted מתקדם.
המצב הזה מחזק את עצמו - גם המשתמשים וגם כלי האנליטיקה מחפשים רק שם, ופרויקטים שהם self-hosted או מאוחסנים אצל ספק אחר לא יזכו לחשיפה אם לא יהיו ב- github (לכן הצעד של אפאצ’י מובן לגמרי - גם אנחנו עושים כך).

החסרון במצב הזה הוא כמו בכל מונופול אפקטיבי - הרבה תלוי בספק יחיד. לספק היחיד הזה אין באמת תחרות, ואף אחד לא “נושף בעורפם” לשפר את השרותים שלהם.
נדמה לי שכבר היום github מפגר מבחינת נוחות השימוש ויכולות ניהול פרויקטים יחסית ל- gitlab, bitbucket ואחרים - אבל עד שלא ינגסו ב"נתח השוק" של GH בצורה משמעותית, זה לא ממש עוזר לקהל הרחב.

(מתעורר מאוחר, כזה אני לפעמים)

לא, הסיבה היא לא רק „כי כך כולם עושים”, אלא בעיקר „כי שם כולם נמצאים”. כי אם אתה מנהל את הפרוייקט שלך במקום אחר, אז הצבת עוד משוכה (קטנה) של יצירת משתמש עבור מי שירצה להשתתף בפרוייקט שלך, ומשוכה טיפה יותר משמעותית של צורך להכיר טרמינולוגיה (הידעת כי Pull Request נקרא Merge Request בגיטלאב) ואפילו ברמה המטופשת של למצוא איפה הלינק מהסוג הזה או הכפתור ההוא.

אלה היו הסיבות, למשל, שפרוייקט Django, כשבחר לעבור לגיט, העדיף את GitHub על BitBucket, למרות ש־BitBucket היא (או, לפחות היתה) מערכת מבוססת Django.

אפקטי רשת תמיד מוביאים לתוצאה השלילית הזאת.

מעבר לזה שאכן יש כאן בעיה עם הריכוזיות, אני לא רואה בעיה עם הקשר למיקרוסופט. בהקשר הזה, מה ש־@xroyf אמר.

אני מניח שלא פגשת את Pagure עדיין ויש לכך סיבה טובה, היא לא המערכת הכי מוצלחת שפגשת.