רכישת keybase ע"י zoom

טוב - “חדשות” ישנות מלפני כמעט חודש, אבל בבועה שלי לפחות הנושא הזה לא עלה בכלל, ולקח זמן עד ששמתי לב…

אז ככה: את zoom אני מניח שלא צריך להציג.
keybase הם סטרטאפ קטן (מאז 2014), שנותן שרת מפתחות ציבוריים, ואוסף מרשים של שרותים מעליו - אפליקציות, צ’אט, שיתוף קבצים וכו’ - הכל בקוד פתוח, ובדגש על אבטחה ושימושיות (לאחרונה הזכרתי אותם בפוסט בנושא אופציות זיהוי דיגיטלי לעמותה. כפי שכתבתי שם - אני עוקב בעניין כי נראה לי שהפתרונות שלהם כבר חצו את “סף השימושיות” להנגשת טכנולוגיות OpenPGP).

כפי שאמרתי בכותרת, ב-7 במאי הוכרזה הרכישה של keybase ע"י zoom. לא פורסם מחיר הרכישה והרקע, אבל עושה רושם שלפחות לטווח הקצר זה הועיל למניות של זום. לא ברור עדיין מה ההשלכות למשתמשי keybase, אבל על פני השטח לפחות זה לא מבשר טובות.

קודם כל, כבר בפרסום המקורי של zoom, הם מדברים בעיקר על Enterprise, בעוד שהעניין העיקרי (עבורי לפחות) ב-keybase הוא בשימושיות עבור משתמשים פרטיים או צוותים קטנים וגמישים. סביר להניח שהפוקוס של מפתחי היישומים הנוכחיים של keybase ינוע לכוון שמעניין את משלמי המשכורות שלהם, שהוא (כך מסתמן) הכוון הארגוני.
זאת אם בכלל יימשך הפיתוח… zoom עצמה היא קניינית, ואין שום הבטחה שלא יחליטו להעביר את keybase לרשיון קנייני החל מהגרסה הבאה (אולי לא צעד חכם מבחינה קריפטוגרפית - אבל השיקולים המסחריים עלולים למשוך לכוון אחר).

בנוסף, נשאלת השאלה מה מטרת הרכישה. הקוד של keybase כמעט כולו ברשיונות MIT/ BSD - כך שעושה רושם שהעניין הוא לא ביישומים הקיימים (שום דבר לא מונע מ- zoom לקחת את הקוד ישירות כפי שהוא ולשלב אותו באפליקציות הקנייניות שלהם).
האפשרויות האחרות שאני יכול לחשוב עליהן לא מבשרות טוב לעתיד של יישומי keybase הקיימים: השבתת מתחרה פוטנציאלי? גיוס מומחים מוכרים בקהילה לטובת עבודה על פרוטוקול ההצפנה החדש של זום? אולי דווקא האפשרות של רכישה לצרכים תקשורתיים, ל"חיזוק המניות" וכמענה לפרסומים האחרונים על פרצות האבטחה שלהם היא פחות שלילית באופן יחסי…

לסיכום, אני מקווה מאוד שלא נמצא את פרויקט keybase ברשימת חללי משבר הקורונה. כרגע אין סיבה לחפש שרותים מתחרים (במילא לא נראה לי שיש משהו שמתקרב לזה), אבל אולי יש כאן תמריץ ללמוד איך להרים שרת keybase עצמאי, ולחמם את שרירי הלחיצה על כפתור ה- fork בפינה הימנית העליונה ב- github.