היחס של Bitbucket לפרויקטי Hg ותיקים

כידוע, Bitbucket הודיעו כבר באוגוסט על הפסקת התמיכה במרקוריאל. אולי אפשר להתווכח על השיקולים שלהם, אבל אפשר להבין אותם וזו בהחלט זכותם.
אבל , ישנם פרויקטי קוד פתוח ותיקים (פרויקטים ידועים כמו pypy, scons, reportlab ופרויקטים פחות ידועים - כמו ספרית התלת-מימד הותיקה Coin3D), שיושבים אצלם שנים רבות (מן הסתם בזכות התמיכה במרקוריאל) ותרמו לפופולריות שלהם. הייתי מצפה מ- Atlassian שיעשו משהו כדי לעזור לפרויקטים כאלה להשאר אצלם (בהנחה שהם מוכנים לעשות את המעבר לגיט).

אלא שהתמונה שעולה על פי התגובות בקישור שצרפתי למטה, היא שכל פרויקטי מרקוריאל פשוט יימחקו - כולל ויקי, issues, ודיונים סביב בקשות מיזוג. אין אפשרות להעביר פרויקטים קיימים ממורקוריאל לגיט תוך שמירת החומר הנלווה, ולא מספקים כלים להעתקה של הנ"ל לפרויקט חדש בצורה אוטומטית (מיגרציה של הרפוזיטורי עצמו היא דווקא לא בעיה כי גיט עצמו מספק כלים לזה). בקיצור - לפרויקטי Hg קיימים אין שום ייתרון בלהשאר ב- Bitbucket לעומת מעבר לארוח אחר, אפילו אם החליטו כבר לעבור לגיט. אני משער שחלקם גם יעזבו כצעד מחאה…

מהפרויקטים שציינתי: pypy כבר עברו ל-git (ונשארו ב- bitbucket) - אולי עוד מלפני ההכרזה(?). גם scons כבר עברו לגיט, אלא שבהזדמנות זו עברו כבר לגיטהאב.

אנשי Coin3D מתדיינים בנושא בימים אלה (וזה למעשה מה שהפנה את תשומת ליבי לעניין) הפרויקט קטן יותר, והמפתחים הראשיים לא שמחים על כך שהציבו להם דדליין לעבור ל- git ו/או לשרות ארוח אחר.

אני מניח שהשיקול העיקרי פה של Atlassian הוא שיקולי עלות תועלת - כנראה לא שווה להם להשקיע את המשאבים שידרשו כדי לדאוג להמרה אוטומטית של ריפוזיטוריז שגם ככה לא מכניסים להם כסף. זה החסרון הגדול בהסתמכות על ספקי SaaS חינמיים - הם יכולים להחליט שממחר לא בא להם X ואם את/ה הסתמכת על X בפרויקט שלך עכשיו לך תחפש. מצד שני, לחלק גדול מאוד מהפרויקטים כנראה אין את היכולת או המשאבים להרים שרת משלהם עם הכלים שמתאימים להם, ולכן אין ברירה אלא לסמוך על ספקים חינמיים כאלה ואחרים. זה עוד אופן ביטוי של הבעיה ב"כבישים והגשרים" של האינטרנט - אין מספיק משאבים שמוקדשים לדאוג לכך שהתשתיות שכולם משתמשים בהן יהיו חופשיות, מתוחזקות וזמינות.