פידבק על המעבר לדיסקורס

שלום לכולם!
נשמח לשמוע מה דעתכם על מערכת הדיסקורס ועל המעבר אליה.
האם יש דברים שחסרים בה? דברים שצריך לשנות? קטגוריות חסרות או מיותרות? משהו שלא עובד כפי שציפיתם? לדעתכם היא מיותרת ועדיף לסגור אותה ולחזור לרשימת מייל?

קצת רקע למחשבות שהובילו להקמת המערכת:

• רשימות תפוצה במייל היו מאוד פופולריות בעבר, אבל לאורך השנים אנחנו רואים דעיכה משמעותית בהיקף ואיכות הפעילות בהן ומיעוט משתמשים חדשים. “הנוער של היום” לא מתחבר למדיום הזה, ולא כולם רוצים לקבל לתיבת המייל שלהם כל הודעה שנשלחת ברשימה.
  • יש כמה קבוצות טלגרם/ווטסאפ פעילות יחסית שעוסקות בנושאי קוד פתוח ותוכנה חופשית. היתרון שלהן הוא ביכולת לקבל מענה מהיר לשאלות. מצד שני יש גם לא מעט חסרונות - בקבוצות הפעילות יותר קל להגיע למצב שאם לא עוקבים כמה שעות יש מאות הודעות, לעתים קרובות הודעות נשלחו בשעות מאוחרות ולכן הרוב בוחרים להשתיק אותן, קשה מאוד לעקוב אחרי שיחות או לנהל דיונים מעמיקים ואין אפשרות חיפוש נוחה (למשל של תשובות לשאלות שחוזרות על עצמן).
  • דיסקורס כולה מוכוונת לאיפשור צמיחה של קהילות. היא גמישה מאוד, יש לה ממשק מודרני וקל לשימוש, מי שמעדיף עדיין יכול להמשיך לעבוד דרך המייל. אפשר ליצור בה בקלות קבוצות משתמשים וקטגוריות חדשות, והדיונים מופיעים באופן קל לצפיה ועם יכולות מודרניות כמו עיצוב שונה לקטעי קוד ואימ’וגים. המערכת גם קלה לתחזוקה וניהול שוטף ומגיעה out of the box עם כלים שמקלים על התמודדות עם בעיות נפוצות במערכות כאלו כגון ספאם וטרולים. וכמובן, היא גם מערכת תוכנה חופשית.

חברי @board - מוזמנים להוסיף גם אם שכחתי משהו (אה, כן, יש אפשרות גם ליצור קבוצות שאפשר למנשן בפוסטים וחבריהן יקבלו התראות על השרשור)

נראית כמו מערכת נפלאה
אישית רק עכשיו הכרתי אותה והיא מזכירה לי מאוד את NodeBB (זה מה שהכרתי קודם, סורי :slight_smile: ).
עד היום לא הסתכלתי על מיילינגליסט למרות שפעם התעניינתי, יתכן ובגלל שזה מיושן ולא נח, ככה שמבחינת תקשורת יתכן וזה הצעד הנכון.

מצד שני ברגע שזה הופך להיות פורום השאלה שעולה מיד היא למה לא להפוך את זה לפורום של כל מה שקשור לקוד פתוח, תוכנות מערכות סביבות וכו’?
כן יש לנו כבר פורום כזה ויש שם המון מידע טיפים והיסטוריה שחבל לפספס, פתיחה של פורום מקביל אל פורום וואטסאפ רק יפצל את הקהילה עוד ועשוי להוריד את כמות המשתמשים.

יהיה נהדר לראות את הפורום הנוכחי מחליף את פורום וואטסאפ ושומר על התוכן שלו באיזשהי צורה. כמו גם למנף את הפורום להיות המרכז של תקשורת בנושאי קוד פתוח (חיבור הפורום לפלטפורמות אחרות וכו’)

זו בדיוק הכוונה. שים לב למשל שכבר יש שתי קטגוריות משנה לנושאים שונים - לינוקס ופיתון, ואין בעיה לפתוח נוספות אם יש להן ביקוש.

א’, היי, אנחנו עמותה שמתעסקת בקידום קוד פתוח ותוכנה חופשית :slight_smile:
ב’ רשימת הדיוור שהייתה, ריכזה כמה נושאים מרכזיים כמו שאני רואה את זה:

1. שאלות טכניות
  2. נושאי קהילה
  3. הודעות עמותה
  4. אחר (ספאם?)

כשהיית נרשם לרשימת הדיוור, אוטומטית היית מקבל את כל החבילה.

המטרה העיקרית בעייני במעבר לדיסקורס היא לא להקים מתחרה לווטסאפ (או פורום אחר שקשור לקוד פתוח ותוכנה חופשית), אלא לאפשר הפרדה בין הנושאים השונים שכבר עכשיו נידונים גם ככה ברשימת התפוצה.

הנקודה שבה זה הכי בלט, זה נושאי קהילה, שהרבה פעמים ממש לא עניינו אנשים שנרשמו בשביל התייעצויות טכניות, או אנשים שנרשמו כדי לעקוב אחר עדכוני עמותה, וראינו (כוועד) לא פעם אנשים עוזבים אחרי דיון קהילה סוער.

לא הייתי חבר בווצאפ ולא קראתי מיילינג ליסטס באופן קבוע (אולי יש קשר לכך שזה באמת נתפס אצלי כארכאי ומסורבל). אני רק יכול לדבר על מה שיש כרגע, הממשק של דיסקורס נראה כמו דרך הרבה יותר אפקטיבית וכיפית לנהל דיונים. וממה שראיתי הצוות והאנשים פה על הכיפאק, רק תביאו עוד חבר’ה :sunglasses:

החיסרון היחיד בעיני לעומת מייל הוא שאין דרך קלה לחתום ולוודא הודעות ב-PGP אוטומטית, אפשר לפתור את זה באמצעות תוסף לדפדפן אבל זה מסורבל.

כבר מזמן שאני לא לוקח חלק אקטיבי בפעילויות העמותה אבל עדיין חבל לי לראות פעילות שודרשת משאבים ובמקום לקדם, איך נאמר בעדינות, מקלקלת קצת.
יש את פורומי whatsup.org.il, פתיחת פורום נוסף רק מחלישה את הסך הכללי. הכוח של פורום הוא בפעילות מסיבית של גולשים. אני מניח שמנהלי הפורום כאן רואים את מה שכולם רואים ובנוסף את מה שמראה להם Google analytics.

מציע לקחת צעד אחורה שיהפוך לצעד קטן קדימה ולפתוח פורום בתוך ווצאפ.org.il שקשור לנושאי העמותה.

מה שיקרה בסוף שנשאר עם שני שלדים במקום פורום אחד חזק שבאמת מספק מוקד מידע.

אלו שני הסנט שלי (התאמצתי להרשם עבור הפוסט הזה בלבד)

אני יכול להגיד שנקודתית כלי דיונים שאינו תואם לטכנולוגיות שקיימות כיום בשוק פוגם בחוויית המשתמש, העיקר הוא לא פורום אלא הצורך בו והנגישות שלו.

הערה לגבי הקישור לכאן מדף העמותה
https://www.hamakor.org.il/2019/04/26/עוברים-לדיסקורס/
את הניסוח שם: “לאלה שמעדיפים … ישירות מהמייל כמו תמיד” ניתן להבין כאילו הכוונה היתה שהרשימה הישנה תמשיך להיות פעילה, או שמשוקפת בדיסקורס בצורה כלשהי…

צריך שיהיה לגמרי ברור שמי שרוצה להמשיך להתכתב במייל צריך לעשות משהו באופן פעיל - כלומר להרשם ולקנפג את החשבון שלו לתקשורת במייל (כדאי גם לתת קישור למקום שבו יש הוראות איך בדיוק להפעיל את הפיצ’רים הרלוונטיים).