שיתופי פעולה בתחום התזונה בקוד פתוח

שלום לכולם!

בשנה האחרונה נחשפתי למגוון של יישומונים ל־Android בקוד פתוח, כל אחד עוסק בתחום מעט שונה מהאחר אבל ההשקה ביניהם מתבקשת.

פירוט היישומונים/שירותים:

נתחיל ב־OpenFoodFacts - מסד נתונים פתוח וחופשי של מוצרי מזון מכל רחבי העולם (גילוי נאות, אני אחראי על חלק מהמוצרים הישראליים ועל התרגום לעברית), מיזם מאוד שאפתני שזוכה לתהודה רחבה בצרפת, הביא למגוון שיתופי פעולה בינם לבין חוקרים במגוון אוניברסיטאות צרפתיות לצורך דירוג איכות המזון מבחינה תזונתית, התמיכה ב־OCR בעברית עוד קצת חלשה אבל אם כבר סרקתם תווית אז זה רק עניין של סידור המילים מחדש כדי שיהיה בהם היגיון כלשהו.

נעבור ל־Waistline - יישומון למעקב אחר קלוריות, הנוחות מההתממשקות הישירה אל Open Food Facts הגדילה את פופולריות היישום וכך בהתאם קהל המשתמשים של היישומון נמנה מבין התורמים הגדולים לפיתוח מסד הנתונים.
היישומון כתוב ב־Cordova מה שמקל על המפתח בביצוע עבודות שגרתיות אך מעט מקשה בתחומים אחרים, גילוי נאות נוסף - גם כאן אני אחראי על התרגום לעברית.

וכעת ל־Gadgetbridge - יישומון שמתחבר לצמידי כושר ושעונים, נכתב בקוד פתוח ומשתמש ב־Reverse engineering של פרוטוקול ה־BLE של כל שעון נתמך (תמיד אפשר לתמוך בעוד ויש גם הסברים קצת נסתרים בנוגע לאיך עושים את זה, מוזמנים לשאול אותי), מדובר ביישומון יחסית מצומצם ולא נוח במיוחד אבל תומך בכל התכונות המיידיות כגון מעקב צעדים ושינה וגם זוכה למגוון תיקוני באגים מהקהילה (כולל אחד שהגשתי לאחרונה, משהו בנוגע לקושחה של Mi Band 3), כמה מפתיע, עוד גילוי נאות, אני ממונה על התרגום לעברית.

ונסיים ב־OpenScale - הביקוש למוצרי IoT פלש גם למחוזות משקלי האדם וכמובן ליישום אך עם שכלול קל, באמצעות משקל אדם מתוחכם מספיק ניתן לבצע פילוח לפי סוגי הגורמים השונים המשפיעים על המשקל לערוך מעקב מסודר אחר משקל הגוף, עלייה במסת שריר וכן הלאה, גם כאן, אני תרגמתי לעברית.

החיבור שנוצר אצלי בראש והמצב בשטח:

בקרת מזון + מעקב קלורי + מעקב כושר + מעקב משקל הם סביבה פורה לקידום החלטות בריאות בקוד פתוח לחלוטין ולכן התחלתי לפעול במישור הפוליטי ולהבין כמה החיבור הזה בכלל מבורך בעיני בעלי המיזמים.

הלכה למעשה הכיוון היה ש־Waistline תהיה תכנית המעקב אחר המזון הנצרך, באמצעות תוסף מיוחד התכנית תדע למשוך נתונים מתוך GadgetBridge בנוגע לכמות הספורט או שריפת הקלוריות היומית ועם OpenScale כדי לאמוד את תוצאות האימונים ולמקד את תכנית הכושר או המזון.

כיוון ש־Open Food Facts כבר בא במגע עם Waistline לא ראיתי סיבה להתערב אבל כן להשתמש בשיתוף הפעולה הזה למינוף החזון השלם.
פניתי ל־Waistline, המפתח טוען שהוא כתב ב־Cordova והידע שלו בפיתוח מוגבל ולכן לא יוכל לעשות את כל העבודה בעצמו וקצת קיבל רגליים קרות מכל הנושא.
פניתי למיזמים GadgetBridge ו־OpenScale, במיזם הראשון נשבה מעט רוח קרירה כשהעליתי את הנושא, משהו בסגנון: אם זה מספיק חשוב לך תפתח את זה בעצמך, לנו יש מספיק תעסוקה גם בלי היוזמות האלה.
במיזם השני לעומת זאת קיבלתי התפרצות מבורכת של התלהבות מהרעיון ושותפות גורל אמתית בפיתוח שלו, תוך מספר חודשים הוגשה בקשה לשלב קוד שמספק את הנתונים מ־OpenScale ל־Waistline דרך תוסף שנבנה על ידי המפתח של OpenScale, אני לא בטוח שהפיתוח הזה מוכן עדיין אבל הוא בעבודה.

הסיבה שכל הסיפור הזה הוא קצת מסובך הוא שאם ב־Android באופן טבעי אפשר להשתמש ב־ContentProvider כדי לקבל נתונים מכל מיני מקורות הרי שעם Cordova שמדברת מול יישומונים שנכתבו בצורה יותר „טבעית” המצב קצת יותר מסובך כי אין אפשרות טבעית לפנות ל־ContenProviders ולקבל את המידע.

קודם כל, סתם רציתי לשתף כדי לחשוף את המיזמים הנהדרים האלה שבאמת יכולים להוביל לשינוי משמעותי בהרגלי הצריכה, התזונה, הכושר והבריאות שלנו ודבר שני לשאול אם יש מעוניינים להשתלב באחד מהמיזמים ולנסות להביא פריצת דרך בחזון השיתופיות או סתם לפתור איזה באג או שניים על הדרך.

תודה ובהצלחה לכולנו!

היי ירון,

נשמע מעניין מאוד. אשמח לקחת חלק :slight_smile:

מעולה!!! למה מבין החלקים התחברת יותר?
אני אנסה לברר יותר פרטים על הטכנולוגיה וללוות אותך עד כמה שאוכל :slight_smile:

ל- Waistline התחברתי מעט יותר מהשאר, לגרום לו לעבוד עם OpenScale נשמע מעניין.

התפרצת לדלת פתוחה :laughing:.

זה מה שהמפתח של openScale התחיל, יש שם בעיות יציבות אבל זה בהחלט קורם עור וגידים.

אני משתמש האפליקציה מסחרית ובעיה העיקרית איתה שרוב המוצרים בה הם אמרקאים ולכן היא פחות מתאימה לשימוש בישראל. אשמח לעדכן מוצרים נוספים.
@yaron
האם כאשר אתה מוסיף מוצר חדש אתה נותן לו שם בעברית או אנגלית ?

עדיף לציין את שם המותג כפי שהוא ולא לתעתק או לתרגם, מה שחשוב מבחינת ההשוואה הוא דווקא התיעוד של הקטגוריה והערכים התזונתיים וכן הלאה, בצרפת רוב המוצרים מתועדים בצרפתית בלבד למיטב ידיעתי.

תודה רבה @aviavraham!